Dnes sa to už nepovažuje za výhodu, ale skôr za nevyhnutnosť. Ako sa s ohľadom na cloud zmenia biznis procesy do roku 2020? Vedeli ste, že aj Európska komisia má vypracovaný strategický plán pre cloud computing do konca dekády?

„Do roku 2020 bude všetko v cloude“, vraví Frank Yue v článku pre Cloud Computing magazine. Existuje viacero typov cloudových služieb: softvér ako služba – SaaS, platforma ako služba – PaaS, čokoľvek ako služba – XaaS. Cloud môže byť verejný, privátny alebo hybridný. Všetky však majú niečo spoločné – virtualizáciu, ekologickosť a efektivitu. Na základe toho svetové vlády podporujú túto časť IT priemyslu a firmy, ktoré sa rozhodli previesť svoje procesy do cloudu. Predpokladá sa, že do roku 2020 bude cloud štandardným nástrojom v každom odvetví a vo väčšine firiem.
Je pochopiteľné, že využívanie cloudových služieb sa bude líšiť na základe veľkosti a typu firmy. Startupy a malé spoločnosti skôr inklinujú k verejnému cloudu kvôli jeho cenám a dostupnosti.
Korporácie sa skôr obávajú bezpečnosti svojich dát a majú zložitejšie firemné procesy. To si vyžaduje privátny cloud alebo dokonca riešenie na mieru úplne od základov.
Európska únia a Spojené štáty berú cloud vážne
Vláda Spojených štátov zahájila program „Cloud First“, ktorého podstatou je, že firmy majú naplno využiť výhody cloud computingu, aby zvýšili kapacity, IT flexibilitu a minimalizovali náklady.
Aj Európa podporuje cloudové riešenia. Európska komisia uviedla, že 80% firiem, ktoré využívali cloud ušetrilo 10-20% IT nákladov. Dokonca polovica z nich znížila tieto náklady až o 30%. Z tohto dôvodu pripravila Únia stratégiu pre „uvoľnenie potenciálu cloud computingu v Európe“. Do roku 2020 by to malo zvýšiť HDP únie o jedno percento ročne (160 miliárd eur) a priniesť nové pracovné miesta (predpoklady boli približne 2,5 milióna).
Ekologický aspekt cloudu
Ďalším faktorom, pre ktorý svetové vlády odporúčajú cloudové služby je ich ekologický rozmer. Využívaním cloudových služieb smerujú firmy k bezpapierovým kanceláriám, výrazne znižujú svoje náklady na kúpu hardvérov i softvérov a tým znižujú aj spotrebu energií.
Z analýzy amerických, francúzskych a britských firiem, ktoré presunuli svoje procesy do cloudu vyplýva, že sa im podarilo znížiť svoje emisie na polovicu. Na základe toho sa vypočítalo, že do roku 2020 by americké spoločnosti, ktorých ročné príjmy presiahnu 1 miliardu dolárov mohli dosiahnuť redukciu emisií, ktorá sa rovná 200 miliónom barelov oleja za rok. A to v prípade, že by prešli na cloudové služby.
Predikcie sú teda jasné. Do roku 2020 by sa cloud mohol dostať aj do okrajových odvetví a ekonomicky menej vyspelých krajín. Očakáva sa tiež, že firmy prestane znepokojovať bezpečnosť dát v cloude, keďže sa nepreukázalo, že by tieto dáta boli viac ohrozené v porovnaní s dátami skladovanými fyzicky na papieri.
PÁČI SA VÁM TENTO ČLÁNOK?
Zapíšte sa do nášho newslettra a dostávajte podobné články a novinky priamo do vášho mailboxu.