Poznáte svoje práva ohľadom oznamovania protispoločenskej činnosti v zamestnaní? A viete, prečo by ste to mali robiť? Podľa Transparency International Slovensko ochota ľudí nahlasovať korupciu u nás každým rokom klesá a to je zlé znamenie pre našu demokraciu, aj pracovné prostredie. Pozrite sa na to, aké sú vaše možnosti pri nahlasovaní protispoločenskej činnosti.
Každý zamestnávateľ v súkromnej sfére, ktorý zamestnáva najmenej 50 zamestnancov, musí mať vnútorný systém oznamovania a preverovania protispoločenských činností. Pre zamestnávateľa, ktorý poskytuje finančné služby, služby v oblasti bezpečnosti dopravy alebo služby v oblasti životného prostredia a verejný sektor to platí od piatich zamestnancov. Tieto povinnosti upravuje zákon číslo 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Týmto zákonom bol zriadený aj Úrad na ochranu oznamovateľov. Je to samostatný a nezávislý orgán, ktorý poskytuje ochranu oznamovateľom podľa tohto zákona a rozhoduje o žiadostiach o priznaní odmeny za kvalifikované oznámenie.
Čo je protispoločenská činnosť?
Podľa zákona sa protispoločenskou činnosťou rozumie konanie, ktoré je trestným činom, priestupkom alebo iným správnym deliktom a taktiež konanie, ktoré nie je priestupkom alebo iným správnym deliktom, ale pôsobí negatívne na spoločnosť. Túto činnosť nahlasuje oznamovateľ. Za neho sa považuje fyzická osoba, ktorá v dobrej viere oznámi príslušnému orgánu, úradu alebo zamestnávateľovi túto protispoločenskú činnosť. Osoba má nárok na ochranu, no ak sa preukáže, že oznámenie nie je konaním v dobrej viere (teda nie je takým konaním, kedy sa domnieva, že uvedené skutočnosti sú pravdivé), ochrana zanikne.
Zákon rozlišuje oznámenie a kvalifikované oznámenie. Oznámenie je uvedenie skutočností, ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti, o ktorých sa osoba dozvedela v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, alebo iným obdobným vzťahom (napr. ako člen orgánu právnickej osoby, činnosť SZČO, odborná prax, dobrovoľník, zmluvný partner). Kvalifikované oznámenie je také, ktoré môže prispieť alebo prispelo k objasneniu závažnej protispoločenskej činnosti alebo k zisteniu alebo usvedčeniu páchateľa. Pri kvalifikovanom oznámení je poskytnutá ochrana dôraznejšia a pre oznamovateľa jednoduchšia. (Zdroj: https://www.bojprotikorupcii.gov.sk/ochrana-oznamovatelov/ )
Povinnosti zamestnávateľa
Oznamovateľ môže podať oznámenie buď v práci alebo externému kanálu. Ak ho podáva v práci, pomáha zamestnávateľovi, aby chránil svoju povesť a zdroje a vytvára priestor, aby sa vyhol prípadným postihom, v niektorých prípadoch aj trestnej zodpovednosti právnickej osoby. Zamestnávateľ musí mať na tieto situácie vnútorný predpis, v ktorom určí podrobnosti o:
- podávaní oznámení,
- preverovaní oznámení a oprávneniach zodpovednej osoby pri preverovaní oznámení,
- zachovaní mlčanlivosti o totožnosti oznamovateľa a totožnosti dotknutej osoby,
- evidovaní oznámení,
- oboznamovaní oznamovateľa s výsledkom preverenia jeho oznámenia,
- spracúvaní osobných údajov uvedených v oznámení,
- prijímaní opatrení na odstránenie nedostatkov zistených pri preverovaní oznámení a o komunikácii s oznamovateľom vo veci týchto opatrení,
- prijímaní opatrení proti bráneniu v oznamovaní protispoločenskej činnosti.
Zamestnávateľ je tiež povinný určiť organizačnú zložku alebo zodpovednú osobu, ktorá musí preveriť oznámenie a oznámiť oznamovateľovi výsledok preverenia oznámenia a opatrenia, ak sa prijali na základe preverenia oznámenia do 90 dní od potvrdenia prijatia oznámenia alebo ak sa prijatie oznámenia nepotvrdilo, do 90 dní od uplynutia siedmich dní od prijatia oznámenia.
Pozor, týmto sa nevyhnete povinnosti oznámiť alebo prekaziť trestný čin, čo upravuje zákon v zmysle osobitných predpisov (§ 340 a 341 trestného zákona).
Zákon vás chráni tak, že oznámenie protispoločenskej činnosti nie je porušením zmluvnej povinnosti zachovávať mlčanlivosť, a to ani ak ide o povinnosť vyplývajúcu z výkonu zamestnania. Čiže, teoreticky by ste sa nemali báť perzekúcií v zamestnaní, ak niečo také oznámite. To sa ale, žiaľ, vylúčiť nedá. Preto máte aj externé možnosti nahlásenia.
Ak sa stane, že v takom prípade sú voči vám urobené pracovnoprávne úkony (napríklad zníženie platu, preloženie, ukončenie pracovného pomeru), s ktorými nesúhlasíte, môžete do 15 dní požiadať Úrad na ochranu oznamovateľov, aby pozastavil účinnosť takýchto úkonov. Ak zamestnávateľ nepreukáže, že takýto úkon nemá príčinnú súvislosť s oznámením, úrad pozastaví na 30 dní takýto pracovnoprávny úkon. Tiež vám oznámi, že môžete požiadať súd o vydanie neodkladného opatrenia. Ak je takýto návrh podaný, pozastavenie trvá až do rozhodnutia súdu o návrhu. Keďže úrad poskytuje aj právne poradenstvo, bude oznamovateľom radiť a pomáhať.
Kto a ako vás bude v prípade oznámenia chrániť?
Pri oznámení závažnej protispoločenskej činnosti, ktorá je trestným činom sa žiadosť podáva prokurátorovi písomne alebo ústne do zápisnice (napríklad aj na polícii pri podaní trestného oznámenia). Prokurátor preverí, či spĺňate podmienky a ak sa rozhodne o vašej ochrane, stanete sa chráneným oznamovateľom. Ochranu nad vami drží Úrad na ochranu oznamovateľov. Akékoľvek rozhodnutie alebo právny úkon s ohľadom na pracovnoprávny vzťah urobí váš zamestnávateľ, bude tak môcť spraviť len so súhlasom úradu. Úrad súhlas udelí, len ak zamestnávateľ preukáže, že navrhovaný pracovnoprávny úkon nemá žiadnu súvislosť s kvalifikovaným oznámením (dôkazné bremeno je teda na zamestnávateľovi, nie na vás). V opačnom prípade úrad žiadosť zamestnávateľa o udelenie súhlasu zamietne. Proti rozhodnutiu úradu o žiadosti o udelenie súhlasu nie je možné podať odvolanie.
Chránení ste počas trvania trestného konania a aj 3 roky po ňom. Samozrejme, ochrany sa môžete vzdať aj sami alebo zanikne v prípade, že by vás odsúdili za trestný čin krivého obvinenia alebo krivej výpovede a krivej prísahy v predmetnej veci.
Dokonca máte právo na odmenu
Ako oznamovateľ máte právo požiadať o poskytnutie odmeny za kvalifikované oznámenie, a to až do výšky 50-násobku minimálnej mzdy, ak:
- v trestom konaní na základe vášho kvalifikovaného oznámenia bola podaná obžaloba alebo návrh na schválenie dohody o uznaní viny a prijatí trestu,
- bol schválený zmier a zastavené trestné stíhanie,
- trestné stíhanie bolo podmienečne zastavené, v správnom konaní nadobudlo právoplatnosť rozhodnutie o spáchaní správneho deliktu.
Zaujímavé štatistiky Úradu na ochranu oznamovateľov
Úrad na ochranu oznamovateľov pravidelne publikuje štatistiky zo svojej činnosti za uplynulé roky. Zaujímavé je, že v roku 2023 mali obrovský nárast oznamovateľov, ktorí získali statusu chránenej osoby (teda, toto číslo vás prekvapí len ak nesledujete politickú situáciu v krajine). V roku 2023 to bolo až 57 osôb. V predchádzajúce dva roky to bolo iba 9 ľudí. Počet riešených prípadov sa im v roku 2023 zdvojnásobil (211 oproti 96 za rok 2022). Pre porovnanie počet ľudí, ktorí sa na ÚOO obrátili bol vyšší približne o polovicu (z 377 v roku 2022 to narástlo na 533 v roku 2023).
Ďalšie čísla od Úradu na ochranu oznamovateľov nájdete na ich webe na tomto odkaze: https://www.oznamovatelia.sk/wp-content/uploads/2024/01/fact-sheet-sk-2023.pdf
Zaujímavosťou je aj to, že u nás Úrad pôsobí od polovice roka 2021, v Česku prišiel do platnosti zákon o ochrane oznamovateľov koncom minulého roka a spočiatku sa týkal iba firiem s viac než 250 zamestnancami.
osôb získalo status chránenej osoby v roku 2023
bol počet nahlásených prípadov, ktoré sa v roku 2023 riešili
Oznamovanie protispoločenskej činnosti je prínosné pre celú spoločnosť. Pomáha chrániť demokratické princípy, zamedziť plytvaniu verejných zdrojov, pomáha ako výstraha pred ďalším páchaním protiprávnej činnosti, môže dokonca zachrániť životy. Je preto prospešné a správne nahlasovať protispoločenskú činnosť bez ohľadu na prípadné odmeny. Štát si takýchto oznamovateľov musí vážiť a naša legislatíva to momentálne aj upravuje.
PÁČI SA VÁM TENTO ČLÁNOK?
Zapíšte sa do nášho newslettra a dostávajte podobné články a novinky priamo do vášho mailboxu.
Email: sona.vyhonska@tulipize.com
Telefón: +421 917 882 324