Desivé obrázky ostrova odpadu v oceánoch. Uhynuté zvieratá s igelitom v žalúdku. Svetové organizácie bijúce na poplach. Celebrity natáčajúce environmentálne dokumenty. A vlády zakazujúce plastové tašky a hľadajúce alternatívne zdroje energií. Začal sa boj o planétu a nielen triedením odpadu sa do neho môžete zapojiť.
Áno, je to biznisový článok, sme predsa na firemnom webe. Najúspešnejší biznis však vzniká nie za vidinou zisku, ale s cieľom vyriešiť nejaký problém. O tom sú všetky investície do startupov a aj všetky najvyužívanejšie firmy súčasnosti: Uber, Bolt či RBnB.
Boj s nadbytočným papierom nevyhráme recykláciou, ale prevenciou. Cloud je odpoveď
Cloudové služby nevznikli preto, aby chránili planétu. Nebudeme si klamať. Elektronické a online procesy majú hlavne urýchliť a zlacniť bežné (nielen) pracovné úkony a potrebnú (ale otravnú) administratívu. Ekologický aspekt je skôr bonusom, pridanou hodnotou, ktorú si aj tak uvedomuje iba zlomok ľudí, ktorí takéto služby využívajú. A práve v tom je problém. Na svoje každodenné aktivity sa musíme dívať aj z ďalších dvoch aspektov: Ako ovplyvňujem okolie? A ako ovplyvňujem budúcnosť?
Presne preto vzniklo a rozšírilo sa triedenie odpadu. Dnes absolútna súčasť každej domácnosti. To, že sa to nerobí správne, pretože neexistuje dostatočná informovanosť, je téma na samostatný článok a na iný web.
Prečo, ak firma môže ušetriť na výdavkoch a čase svojich zamestnancov, stále nemá digitalizované procesy?
Odpoveďou je základná ľudská vlastnosť – lenivosť. Účtovníčka, ktorá svoju robotu robí 20 rokov určitým spôsobom nemá motiváciu učiť sa pracovať v novom systéme, meniť zabehané procesy. Faktúru aj v roku 2023 radšej vytlačí na biely papier, vloží do obálky a pošle poštou odoberateľovi. Ten ju často podpíše, naskenuje si (!) a pošle naspäť.
Teraz si predstavte, že bežná stredne veľká slovenská firma toto robí s faktúrami denne. Ak by prišla len jedna každý deň, je to 365 papierov, 365 obálok a 365 výjazdov poštára. Jedna vec je záchrana stromov. Sú totiž obnoviteľným zdrojom. Ale predstavte si, aká je spotreba farby do tlačiarne, elektriny a benzínu. To sú zdroje, ktoré výrazne ovplyvňujú odpadové hospodárstvo, a teda aj životné prostredie. A úplne zbytočne. Tento príklad som si len tak vymyslela. Skutočnosť je oveľa horšia, ale mojím cieľom nie je vás strašiť.
Áno, TULIP ako online platforma vznikol, pretože firmy riešili zdĺhavé vymieňanie faktúr a zbytočné emaily, ktoré neboli bezpečné pre prácu s citlivými údajmi. Ale každým dňom je jasnejšie, že dopad podobných „nástrojov“ je oveľa výraznejší a pozitívnejší ako rýchlosť a bezpečnosť komunikácie.
Zmena však musí prísť zdola. Šéf môže nariadiť svojim zamestnancom: teraz používame TULIP, zvyknite si. Žiaden poštár, žiadne zbytočné papiere. Ale pani/pán na účtovnom sa aj tak bojí, že keď príde kontrola, musí mať všetko fyzicky pri sebe a pre istotu si tú faktúru aj tak vytlačí a vloží do zakladača na fyzické archivovanie. S týmto sa stretávame, a preto vieme, že neustále vzdelávanie a informovanie môže pomôcť, aby naša práca nevychádzala navnivoč.
Cloud ale neberie energiu zo vzduchu
Nebudeme sa tváriť, že cloud nepoužíva energiu na svoj chod. Používa a veľmi veľa. Štatistiky však hovoria, že prenajatý cloud v podobe služby je neporovnateľne lepším riešením oproti vlastným serverom.
Tie sú drahé a energeticky náročné. Mesačne spália stovky kilowatthodín elektriny. Navyše potrebujú chladenie a pridružný hardvér a softvér.
Cloud je lacnejší a menej energeticky náročný. Navyše umožňuje prácu z domu, ktorá tiež prispieva k ekonomickým a ekologickým úsporám a v čase energetickej krízy je preferovaná.
Európsky parlament chce do roku 2050 dosiahnuť klimatickú neutralitu. Od roku 2030 sa majú emisie znižovať o 55 %. Cloud je cestou k tejto úspore.
Sám je však energeticky náročný a tým, že rastie jeho využívanie, rastie spotreba.
Aj cloudy bežia na serveroch, tie pracujú na niekoľkých riešeniach ako znižovať spotrebu. Aktuálne spotrebovávajú asi 2 % všetkej svetovej spotreby, ale až 40 % z nej ide na chladenie serverov. Ako sa s touto energiou pasujú?
Robí sa to napríklad využitím odpadového tepla, ktoré vygenerovali okolité technológie napájané elektrickou energiou. V bežných prípadoch je teplo len odvádzané do okolitého prostredia a ďalej sa nevyužíva. Rekuperáciou možno túto energiu opakovane využívať.
Určite ste už počuli aj o netradičných spôsoboch IT gigantov ako Microsoft alebo Google, ktoré posledné roky experimentujú s umiestňovaním serverov na dne mora, kde sú prirodzene chladené okolitou vodou. Umiestnenie serverov do mora znižuje energetickú náročnosť o 30 %. Aktuálne sa o veľký projekt v mori inšpirovaný práve Microsoftom snaží Čína.
% je zníženie emisií, ktoré sa plánuje v EÚ od roku 2030
% je svetová spotreba energie serverov, ale až 40 % z toho je energia vynaložená na chladenie
% je zníženie energetickej náročnosti serverov po uložení do mora
Čo môže robiť jednotlivec?
Ak čítate tento článok, asi sa o zelené témy zaujímate. Preto máme pre vás pár tipov ako môže jednotlivec pomôcť sebe, svojej firme, a teda celej populácii k zmierneniu spotreby. Je to len kvapka v mori, ale neurobiť nič nikdy nie je riešenie:
- Premazávajte si nepotrebné e-maily. Ako píše server ekorestart.sk: „Každý jeden e-mail zaberá miesto v dátových centrách. Servery spotrebujú určitú elektrickú energiu na jeho dočasné uloženie, kým ho odošlú ďalej. Následné skladovanie súborov vyžaduje prevádzku obrovských, energeticky náročných dátových centier. Všetky tieto kroky využívajú energiu, ktorá vytvára uhlíkovú stopu pri svojej výrobe. V skratke, e-mail využíva elektrickú energiu na svoje napísanie, sieťové pripojenie, prenos, zobrazenie aj uloženie.“ Obyčajný e-mail bez prílohy spotrebuje 4g emisií CO₂. Priemerný človek za rok pridá 136 kg CO₂ k svojej uhlíkovej stope len z e-mailov, ktoré posiela a prijíma. To zodpovedá asi 320 km najazdených autom navyše. Skúste si teda nájsť občas chvíľku a premažte svoj kôš, nepotrebnú poštu aj staré prijaté e-maily, o ktorých ste si mysleli, že sa ešte zídu a nechali ich v schránke. Prípadne, ako ďalej píše portál ekorestart.sk choďte na to od nuly a neposielajte zbytočné e-maily kolegom v susednej kancelárii, neodoberajte newslettre, ktoré vás nezaujímajú a vypnite si e-mailové upozornenia zo sociálnych sietí.
gramy emisií CO₂ má jeden e-mail bez príloh
kilogramov emisií CO₂ spotrebuje ročne priemerný človek len posielaním a prijímaním e-mailov
kilometrov najazdených autom - to je ekvivalent ročnej spotreby e-mailov priemerného človeka
- Žiaden stand-by režim, ale skutočné vypnutie zariadenia. Nenechávajte zapnutý počítač pri odchode z práce, neuspávajte ho namiesto klasického vypnutia.
- Ak nemáte v práci dosť digitalizovaných procesov, snažte sa o zmenu. Hľadajte cloudové služby na digitalizáciu procesov. Prejdite od fyzického účtovania, dochádzkových listov, papierových výplatných pások a ďalších úkonov dennej agendy ku cloudovej službe.
Malý krok pre človeka… ale veď to poznáte 😊.
PÁČI SA VÁM TENTO ČLÁNOK?
Zapíšte sa do nášho newslettra a dostávajte podobné články a novinky priamo do vášho mailboxu.
Email: sona.vyhonska@tulipize.com
Telefón: +421 917 882 324