Zamestnanec má štandardne nárok na 20 pracovných dní dovolenky (teda štyri týždne), zvyšuje sa to vekom alebo podľa počtu detí. Keď si rozvrhujete letnú dovolenku, nezabúdajte, že je pred vami stále polovica roka a aj jeseň a zima sú na dovolenkové cestovanie skvelé (v niektorých destináciách ešte lepšie a lacnejšie). Pozrite sa s nami, aké máte nároky na dovolenku a ako si ju môžete rozvrhnúť.

Slovenské zákony poznajú 3 druhy dovolenky
Problematika dovolenky je upravená v ustanoveniach § 100 až § 117 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov.
Zákonník práce rozlišuje tri druhy dovolenky:
- dovolenku za kalendárny rok alebo jej pomernú časť,
- dovolenku za odpracované dni,
- dodatkovú dovolenku.
Ako sme spomínali vyššie: Zamestnanec má nárok na 20 pracovných dní dovolenky.
Podľa zákonníka práce má zamestnanec právo na dovolenku za kalendárny rok alebo za odpracované dni. Ak zamestnanec neodpracuje u toho istého zamestnávateľa viac ako 60 dní, má nárok iba na dovolenku za odpracované dni, čo predstavuje jednu dvanástinu za každých odpracovaných 21 dní.
Zmena nároku na dovolenku prichádza s vekom alebo rodičovstvom. Zamestnanec starší ako 33 rokov a zamestnanec, ktorý sa trvalo stará o dieťa má nárok na 25 dní dovolenky (päť týždňov).
Šesť týždňov, teda 40 pracovných dní dovolenky má nárok pedagóg, vysokoškolský učiteľ alebo výskumný pracovník. Zamestnanci, ktorí pracujú pod zemou, napríklad pri ťažbe nerastov, razení tunelov alebo pri iných zvlášť ťažkých alebo zdraviu škodlivých prácach, majú nárok na dodatkovú dovolenku.
Ak pracujete na niektorú z dohôd mimo pracovného pomeru (o vykonaní práce, brigádnickej práci študentov, pracovnej činnosti), nárok na dovolenku nemáte. Máte totiž nižší pracovný fond a pracujete vtedy, keď ste dohodnutí so zamestnávateľom.
Nárok na dovolenku pri nerovnomernom pracovnom čase
Ako sa určuje nárok na dovolenku zamestnanca s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom? Zamestnávateľ má určiť čerpanie toľkých pracovných dní, koľko ich na zamestnancovu dovolenku pripadá v celoročnom priemere.
Dovolenku čerpá zamestnanec na dni, v ktorých má podľa rozvrhu pracovných zmien vykonávať prácu. Náhradu mzdy za dovolenku zamestnávateľ poskytuje za taký počet hodín, v akom určí trvanie pracovnej zmeny.
Dodatková dovolenka
Ako sme písali vyššie, okrem základnej dovolenky za kalendárny rok je zamestnávateľ povinný poskytnúť pri určitých prácach aj dodatkovú dovolenku, a to v dĺžke jedného týždňa. Má na ňu nárok zamestnanec, ktorý pracuje počas celého kalendárneho roka:
- pod zemou pri ťažbe nerastov
- pri razení tunelov a štôlní,
- zamestnanec, ktorý vykonáva zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé práce (napríklad: trvale pracuje v zariadeniach, kde sa ošetrujú chorí s nákazlivou formou tuberkulózy),
- zamestnanec, ktorý pracuje len časť kalendárneho roka. Patrí mu za každých 21 takto odpracovaných dní jedna dvanástina dodatkovej dovolenky.
Nevyčerpaná dovolenka? Aké sú podmienky prenosu do ďalšieho roka?
Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať plný počet dní dovolenky v kalendárnom roku, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa využila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie musí zamestnávateľovi oznámiť písomne, najmenej 30 dní vopred (lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená).
Ak sa dovolenka nevyčerpá pre čerpanie materskej alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku zamestnávateľ poskytne po skončení materskej/rodičovskej dovolenky.
Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku, pretože je dočasne PN do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ poskytne po skončení dočasnej PN.
Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku, pretože bol dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie alebo odborovej funkcie, nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ poskytne po skončení výkonu tejto funkcie.
A čo peniaze?
Počas dovolenky patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku za predchádzajúci kvartál. V prípade, že v ňom reálny zárobok nedosiahol, zamestnávateľ musí vychádzať z tzv. pravdepodobného zárobku, t.j. zárobku, ktorý zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
Dovolenka a skončenie pracovného pomeru
Ak zamestnanec končí pracovný pomer, je viacero možností, ako prebehne čerpanie dovolenky:
- zamestnávateľ môže určiť čerpanie počtu dní dovolenky, na ktoré má nárok;
- zamestnanec sa so zamestnávateľom môže dohodnúť na čerpaní dovolenky, na ktorú má nárok;
- ak zamestnávateľ nechce umožniť vyčerpať dovolenku, na ktorú má zamestnanec nárok, musí mu vyplatiť náhradu mzdy v sume priemerného zárobku.
Plánovanie dovolenky počas roka? Využite plánovač dovoleniek v cloude
Zamestnávateľ by vám mal umožniť rozvrhnúť si plán dovolenky. Vo väčšine firiem sú problémové letné prázdniny, Vianoce a dni okolo ostatných sviatkov. Je to obdobie, kedy by chcel mať voľno každý a manažéri riešia zastupiteľnosť a dostupnosť ľudí na jednotlivých oddeleniach. Plánovanie dovolenky vopred pre tieto vrcholy dovolenkovej sezóny je preto kľúčové pre riadny chod firmy.
Najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie je „hodiť si do kalendára“ dovolenku vopred, aby váš tím vedel, kedy nebudete dostupní. Je tu ale komplikácia: na to, aby som vedela, kto bude kedy nedostupný, potrebujem si otvoriť kalendáre všetkých a na pekne dlhý čas. To napríklad v takom Outlooku nezvládnete úplne prehľadne.
Odporúčame opýtať sa vášho dodávateľa dochádzkového systému, či neponúka plánovanie dovoleniek ako prehľadnú funkciu priamo v dochádzkovom systéme.
V našej dochádzke TULIP takýto plánovač máme. Jednoduchý vizuálne spracovaný kalendár poskytuje pre celý tím prehľad o naplánovanej dovolenke kolegov. Aj samotné plánovanie dovolenky je jednoduché, cez kliky do konkrétnych okien si nahodíte plánovanú dovolenku. Tento plánovač dovolenky je úplne oddelený od reálneho dochádzkového kalendára, aby sa vám nestalo, že predbežné naplánované voľné dni, ktoré si medzitým rozmyslíte, neprepadli ako absencia do dochádzky. Skutočná dovolenka sa eviduje samostatne, tento nástroj je len prehľadným bonusom pre tímové plánovanie voľna.
Plánovač dovoleniek v TULIP-e
Chcete vedieť viac o TULIP plánovači dovoleniek a evidencii dochádzky? Čítajte viac na podstránke o dochádzke alebo nás kontaktujte.
PÁČI SA VÁM TENTO ČLÁNOK?
Zapíšte sa do nášho newslettra a dostávajte podobné články a novinky priamo do vášho mailboxu.
Email: sona.vyhonska@tulipize.com
Telefón: +421 917 882 324